[vc_row css_animation=”” row_type=”row” use_row_as_full_screen_section=”no” type=”grid” angled_section=”no” text_align=”left” background_image_as_pattern=”without_pattern” z_index=””][vc_column][vc_column_text]

Na czym polega ratownictwo drogowe?

Pomoc drogowa Szczecin bardzo często jest wzywana do trudnych i zagrażających życiu wydarzeń drogowych. Wynika to przede wszystkim z ogromnego doświadczenia, wypracowanego przez długi czas prowadzenia działalności, jak również dysponowania nowoczesnym sprzętem do ratownictwa drogowego. Na czym zasadniczo polega ratownictwo drogowe i czy jest tym samym co normalne autoholowanie przy pomocy lawety? Zdecydowanie nie.

Ratownictwo drogowe dla trudnych przypadków

lawety szczecinZabranie z jezdni unieruchomionego auta , gdzie układ kierowniczy jest sprawny , nie powoduje zwykle większych przeszkód . Szczególnie jeśli jest to auto osobowe lub auto dostawcze. Lawety zaopatrzone są we wciągarki, które lekko sobie radzą z ładowaniem popsutego pojazdu na platformę. Jak jednak działa pomoc drogowa, kiedy uszkodzony wóz nie może sam być przeniesiony na lawetę lub co gorsza, brał udział w dachowaniu albo wjechał do głębokiego rowu? Wówczas wydostanie go wymaga posiadania mocno fachowego sprzętu, niż normalna laweta Szczecin czy holownik. Tylko nieliczne i najlepiej wyposażona pomoc drogowa Szczecin, może dostarczać usługę ratownictwa drogowego.

Laweta HDS

Jednym z istotniejszych akcesoriów na wyposażeniu pomocy drogowej jest laweta Szczecin z dźwigiem HDS. HDS to skrót od hydrauliczny dźwig samochodowy. Ta maszyna ma zwykle udźwig do kilku ton, dzięki czemu bez przeszkód daje sobie radę z podnoszeniem większą częścią wozów osobowych. Udział pomocy drogowej z takim wyposażeniem jest niebywale ważne , aby nie zwiększać uszkodzeń, które już zostały wyrządzone na wozie . Tak mogłoby się wydarzyć, jeślibyśmy chcieli użyć utartych metod do wydobycia wozu z rowu lub odwrócenia go na koła. Uszkodzenia zawieszenia, wgniecenia karoserii, pęknięte szyby czy wyciek płynów eksploatacyjnych – to zwykle występujące straty , będące skutkiem mało uważnego prowadzenia akcji ratowniczej samochodu. Lawety z HDS ułatwiają ich uniknąć, znacznie przyspieszając wykonanie całej operacji i zwiększając jej bezpieczeństwo.

Holownik z rotatorem

Raz za razem pomoc drogowa wzywana jest do kolizji z partycypacją aut ciężarowych. Aby efektywnie obsłużyć takie zlecenie, konieczne jest posiadanie odpowiednich narzędzi pracy. W tym wypadku chodzi o duże i ciężkie holowniki. Ich sekretną bronią jest nie tylko wielka moc i moment obrotowy, ale również tak zwany rotator. To specjalny wysięgnik umieszczony na pojeździe, z możliwością w zakresie 180 lub 270 stopni. Wysuwane ramię, zakończone wciągarką o dużej sile udźwigu, daje możliwość prowadzenia akcji ratowniczych w nieoptymalnych warunkach – głównie tam, gdzie bardzo mała ilość przestrzeni na jezdni, nie daje możliwości na sprawne i bezpieczne manewrowanie holownikiem. Wysokie ceny za tego typu pojazdy ratownicze, dochodzące nawet do 1 miliona złotych, powodują że tylko mała liczba firm jest w stanie skutecznie świadczyć usługi ratownictwa drogowego też dla samochodów ciężarowych. Przed włączeniem się do akcji ratunkowej dla samochodu ciężarowego, przewożącego towar, potrzebne jest jego wcześniejsze rozładowanie i przeniesienie ładunku do innego, podstawionego na miejsce pojazdu. Tym zajęciem również zazwyczaj zajmuje się pomoc drogowa, wykorzystując posiadane przez siebie zasoby ludzkie i sprzęt – wózki widłowe, ciężarówki czy dźwigi HDS.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]