Każdy posiada prawo do odszkodowania

Zgodnie z polskim prawem oraz dodatkowo wszystkimi przepisami UE, absolutnie każdy, kto jest ofiarą, bądź został poszkodowany lub czuje się poszkodowany, z góry przysługuje prawo do tego odszkodowania na właściwie każdym polu i zakresie relacji, czynności i wydarzeń, jakie są przykrymi następstwami danej szkody. Kwestia wszelkich ubezpieczeń w szczególności komunikacyjnych jest dosyć skomplikowana, ponieważ z jednej strony jest sprawą która wynika z kwestii ubezpieczenia, natomiast z innej strony sprawą poniesienia krzywdy w postaci jakiegoś uszczerbka na ciele i zdrowiu. Niewątpliwie tego typu odszkodowanie należy się każdemu, kto stał się pokrzywdzony. Przypuśćmy, iż kierowca auta potrącił pieszego na jezdni, który nie miał ubezpieczenia i calusieńką winę za wypadek z udziałem pieszego ponosi bez wątpienia kierujący samochodem. W takiej okoliczności odszkodowanie powypadkowe przysługuje pieszemu, który ucierpiał w wypadku i z pewnością będzie to odszkodowanie jednorazowe zależnie od skali procentowej uszczerbku na zdrowiu a oprócz tego odszkodowanie stałe jako renta zdrowotna przyznawana nawet do końca życia płacona wprost poszkodowanemu pieszemu z powodu trwałego inwalidztwa które zostało spowodowane trwałym uszkodzeniem ciała na wskutek kolizji z udziałem auta. Inna również nietypowa sytuacja, w momencie gdy dochodzi do wypadku 2 samochodów i poszkodowany nie ma ważnego ubezpieczenia, czyli obowiązkowego ubezpieczenia samochodu a ponadto ubezpieczenia zdrowotnego. Także w tej sytuacji pomimo braku ubezpieczenia poszkodowanego, to należy się mu prawo do odszkodowania, jednak w tej sytuacji musi nastąpić koniecznie dochodzenie tego typu odszkodowań, bo nieodzownie osoba ta złamała prawo, poruszając się pojazdem nie posiadając ważnego ubezpieczenia i choć sprawa wygląda na zrozumiałą, to odszkodowanie z tytułu poniesionej szkody może być niższe, a jego cała droga do zakończenia sprawy znacznie dłuższa i znacząco kręta. W sprawach dotyczących ubezpieczenia o dochodzenie przysługujących odszkodowań przy nieco bardziej trudniejszych sytuacjach spór a także prawa do uzyskania odszkodowania powypadkowego a także jego wielkości ostatecznie wydaje właściwy sąd. Chociaż takie odszkodowania są wypłacane bez żadnego problemu prawie natychmiast, w momencie kiedy jest z góry potwierdzony sprawca, który został ukarany poprzez komendę policji i widnieje decyzja o jego karze, to sama wysokość tych odszkodowań jest różna. Częstokroć są to usterki aut w wyniku stłuczki. Osoba, która została poszkodowana wycenia swoją szkodę w autoryzowanym salonie samochodowym i z gotową wyceną zgłasza się do agencji ubezpieczeniowej, jest również opcja wyceny szkody w warsztacie samochodowym. Według takiej wyceny niewątpliwie powinniśmy otrzymać wyznaczoną sumę na naprawę szkody auta.

Jednakże jak zostanie naprawiona ta usterka czy na pewno dokładnie będzie wymienione to, co powinno?

już nie do końca może być to kompatybilne z prawdą. Bywa często praktykowane, iż wymieniany jest niby zderzak na nowy, jednak jest to ten stary, tylko że zaszpachlowany a także lekko pomalowany, choć ostateczna faktura pokazuje na wymianę na nowy element. To jedynie pewien przykład nieuczciwego naprawienia usterki, tym tematem musi zajmować już odpowiednia służba, jednak absolutnie nikt tego nie sprawdza zatem takie wykroczenie nie jest niczym nowym w naszym państwie. Na pierwszym miejscu liczy się tylko złapanie i ukaranie odpowiedniego sprawcy, wypłata należnego odszkodowania a także naprawienie wyrządzonej szkody, która tak właściwie wcale nie musi być warta tyle na ile, została wyceniona.

Wspierane przez