Prowitamina A, znana powszechnie jako beta karoten kojarzona jest przez większość z nas z przepisem na piękną opaleniznę. Warto wiedzieć, że posiada znacznie więcej cennych właściwości, a jej suplementacja może przyczynić się do poprawy naszego codziennego samopoczucia.

Jak działa beta karoten?

Szerokie działanie prozdrowotne prowitaminy A czyni z niej naprawdę pożądany składnik codziennych posiłków. Nie dość, że wspomaga obniżanie poziomu złego cholesterolu we krwi i redukuje ryzyko wystąpienia groźnych chorób serca, to jeszcze sprzyja naszej odporności. Kojarzony głównie z pięknym kolorytem skóry beta karoten wzmacnia dodatkowo kości i włosy, a także korzystnie wpływa na funkcjonowanie białych krwinek. To, o czym większość z nas pamięta, powinno być tak naprawdę wspomniane dopiero jako jedna z ostatnich zalet beta karotenu – faktycznie pomaga on utrwalić opaleniznę, a do tego skutecznie chroni naszą skórę przed niebezpiecznym promieniowaniem UV.

Beta karoten – naturalne źródła i suplementacja

Choć większości z nas kojarzy się zapewne wyłącznie z marchwią, beta karoten występuje także w wielu innych pomarańczowych, czerwonych, a nawet żółtych owocach i warzywach, takich jak między innymi brzoskwinie, morele, mango, dynia, papryka czy pomidory. Co ciekawe zawierają go także zielone brokuły czy szpinak – warto mieć ten fakt w pamięci. Zaleca się bazowanie na naturalnych źródłach, lecz w celu uzyskania widocznych efektów przyjmowania, beta karoten może być spożywany także w formie suplementu diety. Zarówno niedobór, jak i przedawkowanie tego składnika jest możliwe przy nieodpowiednim stosowaniu preparatów, a te niosą ze sobą cały szereg potencjalnych konsekwencji – dlatego warto przedtem skonsultować swoją decyzję z lekarzem.

Beta karoten w kosmetyce

Nie tylko opalenizna – a więc co jeszcze? Okazuje się, że prowitamina A posiada właściwości przeciwstarzeniowe, za które tak pokochały ją kobiety. Beta karoten nie tylko zapewnia ochronę przed słońcem, ale także pobudza produkcję włókien kolagenowych, przez co zapobiega przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek. Nie wszyscy wiedzą, że równie dobrze jak w przypadku skóry dojrzałej, sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej. Doskonale służy także naszym włosom.