cafe-coffee-kava-72630

Kava Kava co to za roślina? gdzie kupić kava kava

cafe-coffee-kava-72630

Ta ciekawa roślina w tradycyjnej postaci spożywana jest na większości wysp południowego Pacyfiku. Posiada charakterystyczne liście w kształcie serca i nieowocujące kwiatostany. Rozmnaża się jedynie poprzez podział, grubych i poskręcanych kłączy – najcięższe mogą ważyć nawet 10 kilogramów! Jeżeli chodzi o wygląd i smak to może przypominać pieprz czarny. Uprawia się go głównie na Hawajach, a stamtąd wysyłany jest na eksport i sprzedawany jako naturalne, ziołowy specyfik na wiele dolegliwości. Kava kava jest napojem spożywanym jako absolutnie niezbędny dodatek do wszelkiego rodzaju spotkań, wydarzeń towarzyskich, politycznych i religijnych. Kava jest ważnym symbolem tożsamości narodów Pacyfiku, stąd jej wizerunki można znaleźć min. na monetach, flagach i banknotach.

Kava kava na wyspach Pacyfiku jest stosowany jako lek w medycynie tradycyjnej, zwłaszcza w celu zmniejszenia napięć lękowych. W przeglądzie literatury naukowcy z Grand Valley State University w Michigan poparli to twierdzenie, zwracając uwagę na bezpieczeństwo i skuteczność tej rośliny w poprawie objawów lękowych, jeśli jest stosowana krócej niż osiem tygodni.

JAKIE DZIAŁANIE MA KAVA KAVA?

Korzeń pieprzu metystynowego posiada właściwości prozdrowotne, które znane były od dawna wśród rdzennych mieszkańców pacyficznych wysp. W szczególności wskazywali oni na właściwości uspokajające oraz zwalczające infekcje, leczono nią również problemy skórne oraz związane z układem oddechowy: w tym astmę, a także wszelkie bóle. Obecnie zainteresowanie kava kava wiąże się przede wszystkim z jej działaniem psychoaktywnym, które można określić jako odwrotność kofeiny.

Przygotowany napar z pieprzu metystynowego uspokaja, powoduje delikatną senność, ułatwia zasypianie. Pozwala także zachować jasność umysłu oraz wyczula na niektóre bodźce, jak choćby na dźwięki co pozwala, zdaniem użytkowników, lepiej przeżywać słuchanie muzyki. Odczuwa się także odrętwienie języka i jamy ustnej, nieco podobne do stomatologicznego znieczulenia, a także mrowienie w okolicach intymnych, co z kolei zwiększa doznania w czasie seksu. Przy większych ilościach napój ten może powodować lekkie uczucie euforii, co poprawia nastrój i ma działanie przeciwlękowe i antydepresyjne.

STAN PRAWNY KAVA KAVA W POLSCE

Sytuacja prawna Kava Kava Polska jest dość skomplikowana, ponieważ Unia Europejska zwróciła szczególną uwagę na domniemany niekorzystny wpływ zawartych w niej substancji na wątrobę. Wszystkie kraje unijne miały zatem we własnym zakresie określić ograniczenia w handlu tą rośliną. Polska jako jedyny kraj w UE zakazała całkowicie posiadania pieprzu metystynowego zaliczając go prawnie do narkotyków. Jednak od sierpnia 2018 roku jest legalna także u nas.

Najnowsze badania dowiodły, że zły wpływ na wątrobę zdarza się u 1 na 100 mln osób, a opisane dotychczas przypadki miały swe źródło w niewłaściwym przygotowaniu ekstraktów, gdzie zamiast wodnej ekstrakcji korzenia przygotowywano ekstrakty przy użyciu acetonu i etanolu używając do tego całej rośliny często w dodatku pokrytą pleśnią.